MENU
Jesteś tutaj: Gospodarka pasieczna

Gospodarka pasieczna w ulach poliuretanowych

Nasze ule oraz pojedyncze elementy są refundowane przez Agencję Restrukturyzacji i  Modernizacji Rolnictwa w ramach dotacji na zakup sprzętu. Więcej o warunkach ubiegania się o dotacje TUTAJ

W naszych ulach można prowadzić każdy rodzaj gospodarki pasiecznej, jaki opracowano dla uli wielkopolskich.  Równocześnie wyjątkowa izolacyjność poliuretanu upraszcza wiele zabiegów i uwalnia od niektórych uciążliwych czynności jak na przykład ścieśnianie gniazd i od  stosowanie wielu akcesoriów takich jak maty ocieplające, zatwory, beleczki odstępnikowe. Otwór w korpusie umożliwia  łatwą likwidację nastroju rojowego i tworzenie odkładów przy macierzaku. Dennica higieniczna, daszek wysoki i powałka z 5 sitkopajączkami również stwarzają nowe możliwości.
Podstawą wydajnej gospodarki w ulach poliuretanowych jest jednak wentylacja. Sprawna wentylacja gwarantuje dobry rozwój rodzin i przerób wziątku. Zła lub jej brak - skutkuje zawilgoceniem i odbija się na kondycji zdrowotnej pszczół. Dlatego od tej sprawy zaczynamy.

Wentylacja górna (przez powałkę i daszek)
Wentylacja dolna (przez dennicę osiatkowaną)
Rozładowanie nastroju rojowego poprzez zamianę rodni z miodnią (czyli po co jest ten otwór w korpusie?)
Tworzenie odkładów przy macierzaku (znowu ten otwór w korpusie)
Odymianie apiwarolem z wykorzystaniem dennicy higienicznej (lecznie z warozy)
Podkarmianie przy pomocy powałki i daszka
Poławianie pyłku z wykorzystaniem dennicy osiatkowanej
Poławianie propolisu przy pomocy powałki

Wentylacja górna


Konstrukcja uli Nektariada pozwala stosować dwa rodzaje wentylacji: górną przez powałkę i daszek oraz dolną przez dennnicę osiatkowaną.
W przypadku wentylacji górnej powietrze wpływające przez wlotek ogrzewane jest między ramkami, unosi się do góry i wydostaje wraz z wilgocią poprzez otwory w powałce i daszku.

Aby taka wentylacja w ogóle była skuteczna, nie można przede wszystkim stosować ramek z beleczkami odstępnikowymi! Najlepiej hoffmanowskie, a jeśli zwykłe to z nabitymi po bokach odstępnikami. Ramki układamy „na zimno”, czyli bocznymi listewkami prostopadle do wlotka (jak na zdjęciu poniżej).

 

Dzięki temu powietrze cyrkuluje równomiernie. Przy zabudowie ciepłej (ramki równolegle do wlotka)- tylko z przodu jest przewiew, tylne się "kiszą". Na ramki górnego korpusu nigdy nie powinno się kłaść żadnej maty czy folii.
Przez sezon otworów w powałce nie przytykamy. Na zimę zatykamy trzy od strony wlotka, dwa przy tylnej ściance zostawiamy otwarte. Na przedwiośniu zasłaniamy czwarty otwór i połowę piątego. To, dzięki wyjątkowym walorom izolacyjnym poliuretanu, zastępuje zawężanie gniazd, stosowanie zatworów, mat czy folii i w zupełności wystarcza, aby rodzina dobrze wystartowała. Zdejmujemy zatyczki przed pierwszym pożytkiem. W daszku nigdy nie zatykamy otworów.

Wszystko co powyżej możesz także obejrzeć na naszym kanale YouTube:


Wróć do początku listy

 

Wentylacja dolna


Wentylacja przez dennicę higieniczną sprowadza się do wyjęcia szuflady na osyp i zatkania otworów w powałce. Część wilgoci jako cięższa od powietrza opada w dół i uchodzi przez siatkę w dennicy. Pozostający w ulu nadmiar wilgoci oraz zbyt silnie nagrzane powietrze gromadzące się pod powałką pszczoły usuwają, wywołując wachlowaniem skrzydełek cyrkulację odwrotną, czyli niejako spychają powietrze w dół.


W tym wariancie możemy stosować beleczki odstępnikowe w górnym korpusie. Możemy też zdjąć powałkę, o ile nie używamy jej do podkarmiania. Można też zatkać otwory wentylacyjne w daszku.
Nie należy zapominać, że elementem współpracującym podczas wentylacji jest wlotek. Wkładkę wlotkową wyjmujemy z początkiem pierwszego pożytku i zakładamy wraz z rozpoczęciem karmienia na zimę.

 UWAGA: Nie powinno łączyć się obu rodzajów wentylacji, aby nie zamienić ula w komin z przeciągiem na całej wysokości.

W obu przypadkach, podczas intensywnych upałów lub w trakcie obfitego pożytku, gdy w ulu odparowuje się duże ilości nektaru, można oprócz któregoś z wyżej opisanych sposobów wentylacji dodatkowo wentylować ul wyciągając zatyczki z korpusów i półnadstawki. Powstałe w ten sposób otwory służą też pszczołom jako dodatkowe wlotki rozładowując tłok na mostku dennicy.

Wszystko co powyżej możesz także obejrzeć na naszym kanale Youtube:


Wróć do początku listy

 

Rozładowanie nastroju rojowego poprzez zamianę rodni z miodnią (czyli po co jest ten otwór w korpusie?)


Otwór w korpusie stwarza nie tylko możliwość dodatkowej wentylacji ale pozwala też rozładowywać nastrój rojowy poprzez zamianę rodni (gniazda) z miodnią.
Rozładowanie nastroju rojowego poprzez zamianę rodni z miodnią przeprowadzamy następująco:

1. Zdejmujemy z dennicy korpus (korpusy) gniazdowe i stawiamy tam korpus (korpusy) na miód.
2. Z miodni wyciągamy jeden plaster, a na jego miejsce wstawiamy pobrany z gniazda plaster ze świeżymi jajeczkami.

3. Na miodnię kładziemy powałkę z zatyczkami

4. Na powałce ustawiamy korpus (korpusy) gniazdowe.

5. Jeśli w gnieździe są mateczniki rojowe, na wszelki wypadek niszczymy je, choć pszczoły najczęściej same je zgryzą.

6. W korpusie gniazdowym wyciągamy korek i tworzymy w ten sposób dodatkowy wlotek

W ten sposób pszczoły lotne z gniazda powrócą na dół i jeśli trwa pożytek, będą gromadzić miód. Nie grozi im strutowienie, gdyż mają ramkę, na której wyprowadzą mateczniki ratunkowe. Dlatego po ośmiu dniach, gdy wszystkie komórki są ją zasklepione:

7. Ścinamy mateczniki w miodni i podajemy z gniazda nową ramkę ze świeżymi jajeczkami.

Istota całego zabiegu polega na tym, że pszczoły z góry (z rodni), w większości pszczoły rojowe, będą musiały zająć się noszeniem i przygotowaniem pokarmu dla nowo powstających larw (lotne zbieraczki przeszły na dół) i w ten sposób minie im ochota na rojenie.
Najpóźniej po 2 tygodniach, co zwykle pozwala minąć okolicznościom powodującym nastrój rojowy (brak pożytku, zła pogoda) korpusy ustawiamy z powrotem na swoich miejscach.

Ul przed zamianą korpusów:


 

Ul po zamianie:

Kwestia likwidacji nastroju rojowego poprzez zamianę rodni z miodnią szczegółowo omówiona jest także na filmie  na naszym kanale Yu Tube:

Wróć do początku listy

 

Tworzenie odkładów przy macierzaku (znowu ten otwór w korpusie)


Otwór w korpusie możemy wykorzystać do tworzenia odkładów przy macierzaku. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy nie mamy wolnych uli na odkłady lub nie jesteśmy pewni, czy chcemy odkład przezimować, czy połączyć. Odkłady przy macierzaku można tworzyć ze starą matką i wtedy do macierzaka podajemy matkę nową lub odwrotnie. Opiszemy wszystko na przykładzie odkładu ze starą matką.

  1. Jeśli gniazdo jest na dwóch korpusach, do jednego przekładamy trzy ramki czerwiu zamkniętego i dajemy dwie ramki osłonowe z miodem i pierzgą. Resztę miejsca wypełniamy ramkami z woszczyną. Pilnujemy aby w tym korpusie znalazła się matka!
    Gdy gniazdo jest na jednym korpusie, czerw i pokarm przekładamy do pustego korpusu, a wolne miejsce w starym i nowym korpusie uzupełniamy woszczyną lub węzą.

  2. Na korpus z macierzakiem kładziemy powałkę, zatykamy ją i stawiamy na niej odkład. Otwór w korpusie z odkładem możemy skierować w stronę przeciwną niż wlotek macierzaka.

  3. Do macierzaka podajemy nową matkę lub czekamy z tym osiem dni do zerwania mateczników ratunkowych. Ewentualnie,jeśli nie mamy matki, pozwalamy pszczołom wyhodować własną, którą potem zostawimy lub wymienimy na nową.

  4. Odkład w dogodnym czasie odstawiamy w inne miejsce na nową dennicę lub likwidujemy matkę i z powrotem stawiamy oba korpusy na sobie łącząc pszczoły „na gazetę”.

Podobnie postępujemy zostawiając matkę w macierzaku. Wtedy pszczołom w odkładzie albo podajemy od razu nową matkę (dbamy wtedy aby nie było tam czerwiu otwartego, żeby nie wybudowały mateczników ratunkowych) albo zostawiamy świeże jajeczka pozwalając nową matkę wyhodować samodzielnie.
Wróć do początku listy

 

Odymianie apiwarolem z wykorzystaniem dennicy higienicznej (lecznie z warozy)


Dennica higieniczna  pozwala kontrolować ilość warozy w rodzinie oraz leczyć pszczoły. Jeśli na szufladzie zauważymy większą ilość pasożytów, możemy w porę podjąć leczenie i uratować rój przed osypaniem.

Dennica ułatwia odymianie Apiwarolem. Zabieg przeprowadza się następująco.

1. Zatykamy wlotek odwracając wkładkę wlotkową.

2. Zatykamy otwory w powałce.

3. Na podkładce (np. wieczku od słoika) kładziemy zapaloną tabletkę Apiwarolu i wsuwamy ją na szufladzie pod dennicę.

4. Po upływie ok. 20 minut otwieramy powałkę i wlotek.

5. Kontrolę osypu warozy na szufladzie najlepiej przeprowadzić następnego dnia, gdyż pszczoły pozbywają się martwych pasożytów sukcesywnie.

6. Zabieg powtarzamy tyle razy i w takich terminach, jak podaje ulotka dołączona do tabletek
Wróć do początku listy

 

Podkarmianie


W połączeniu z naszym daszkiem wysokim powałka stanowi duże ułatwienie podczas podkarmiania pszczół. Po wyjęciu środkowego sitkopajączka wstawiamy w otwór którąś z dostępnych na rynku podkarmiaczek i nakrywamy daszkiem. Polecamy szczególnie dwuczęściowe podkarmiaczki o pojemności 4 litrów.

Miska do karmienia posiada tam otwór, który zakrywamy przezroczystym kloszem. Dzięki temu nie przeszkadzamy pszczołom, które znajdują się pod kloszem, ani one nam nie przeszkadzają. Podkarmianie wieczorem można przeprowadzać bez podkurzania i bez kombinezonu.
Zapraszamy też do obejrzenia filmiku na naszym kanale You Tube prezentującego m.in. wykorzystanie daszka i powałki do podkarmiania pszczół.


Wróć do początku listy

 

 Poławianie pyłku z wykorzystaniem dennicy osiatkowanej


Dennica higieniczna jest też nieodzowna w przypadku stosowania segmentowego poławiacza pyłku. Pyłek spada wtedy przez oczka siatki na szufladę i stamtąd go odbieramy.
Wróć do początku listy

 

Poławanie propolisu przy pomocy powałki


Sitkopajączki zamontowane w pierścieniach powałki służą też jako poławiacze propolisu. Pszczoły je regularnie kitują. Raz w roku lub częściej wyjmujemy wszystkie sitkopajączki, wstawiamy je na noc do zamrażarki, aby propolis stwardniał i wygodnie wykruszamy uzyskując praktycznie stuprocentowo czysty surowiec.
Wróć do początku listy

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku Będziemy tam umieszczać informacje o promocjach, konkursach, wyprzedażach i nowych produktach.

 

Wszystkie prawa zastrzeżone.
Strona wykonana przez doneta.pl